Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
WYSIWYG Web Builder
Brama Książęca została zbudowana w 1840 roku na polecenie głowy rodu von Handelmann - Henryka. Miał to być punkt reprezentacyjny nie tylko dla Parku Hrabiowiskiego, ale także dla całego miasta. Brama została uszkodzona podczas Powstania Rottery. Odbudowana została dopiero w roku 1968 już w niepodległym Księstwie Dalmencji. W roku 2010 przeszła ponowną rewitalizację.
Plac im. E. Apsa to centrale miejsce parku. Jeszcze do niedawna, bo do lat 70 XX wieku plac otaczały liczne sklepiki i piękne renesansowe budynki parkowe. Wydarzenia wojenne zmieniły oblicze tego miejsca. W latach 90 w centrum ustanowiono modernistyczną rzeźbę żyrafy.
Park Pub to knajpka, gdzie o każdej porze dnia i nocy możemy przyjść i napić się orzeźwiającego piwa z Browaru Dalmenckiego z Hrabiowic. Od niedawna można tam także zjeść coś ciepłego. Serdecznie zapraszamy więc do Park Pubu!
Kanały Bryńskie w latach 20 XIX wieku magistrat miasta "zorientował się",że w parku brakuje jakiegokolwiek zbiornika wodnego. Dlatego prosto z  Brynki postanowiono poprowadzzić tzw. Kanały Bryńskie, które wpadają do sztucznego zbiornika wodnego im. Budowniczych Kanału.
Basen im. Przyjaciół Sportu  powstał w latach 80 ubiegłego wieku i jest jedną z największych atrakcji Parku Hrabiowskiego. Basen to właściwie dwa duże baseny, w tym jeden o wymiarach olimpijskich oraz nieduży brodzik dla najmłodszych. Jeden z basenów ma podgrzewaną wodę. Mimo to basen czynny jest od maja do października. Zimą jest tam lodowisko.
Pola kwiatowe to jedno z bardziej ciekawych i urokliwych miejsc w parku. Spore połacie zieleni są pokryte pięknymi, często orientalnymi (z Zongyi) kwiatami i krzewami.  Można się tutaj poczuć nieziemsko! A co ciekawsze, wieczorem kwiaty te są podświetlane, więc wygląda to jeszcze piękniej!
Świątynia Baala powstała ok. 1200 r. p.n.e. ku czci bożka Baala. W latach 20 XX wieku stała się częścią parku, lecz dopiero 60 lat później ją odnowiono. Już od 1990 roku można ją zwiedzać. Ze względu na wagę tego zabytki, godziny otwarcia są bardzo krótkie, a chętnych wielu.
Amfiteatr Miejski powstał w  latach 1965-67. Stolica niepodległego Księstwa Dalmencji potrzebowała inwestycji na miarę XX wieku, inwestycji w kulturę. Najwyższe władze państwowe zaproponowały wówczas stworzenie amfiteatru w Parku Hrabiowiskim, gdyż pod tym względem oferta miejska była uboga.
Pałac Fridena (daw. Palast des Friedens - "pałac pokoju") to nieduży pałacyk parkowy zbudowany w latach 1820-40 przez Markusa de Rue, który chociaż wywodził się z rodu szlacheckiego, czuł się anarchistą i wyznawał zasadę, że najwyższą wartością na świecie jest pokój na świecie. Zbudował Pałac Pokoju (dziś "Fridena"), gdzie Ludzie Nauki zastanawiali się jak zapewnić pokój na świecie.
Park Hrabiowiski powstawał w latach 1730-50 na życzenie rodziny von Handelmann. W późniejszych okresach był rozbudowywany. Od początku był i wciąż pozostaje wizytówką miasta - stolicy Dalmencji. Życzeniem rodu było by upamiętnić hrabiego Edwarda Apsa - założyciela miasta. Właśnie stąd wzięła się nazwa parku. Zwiedzaj park interaktywnie!
Plac Wiosenny powstał już na samym początku, gdy projektowano park. Był prezentem Hieronima von Handelmanna dla Ludomiły, wybranki jego serca. W samym centrum tego placu stanłęy 3 foki, bo to właśnie te zwierzęta uwielbiała Ludomiła.
Rottera Wschodnia to drugi największy dworzec w mieście. Znajduje się zaledwie 600 m od parku idąc do wschodniej części Rottery. Na dworcu są kasy i automaty biletowe oraz informacja kolejowa.